Tomáš Hriško
11 bežných chýb pri aplikovaní písma, nielen v dizajne I.

11 bežných chýb pri aplikovaní písma, nielen v dizajne I.

Typografia je jednou z najdôležitejších súčastí dizajnu a často len malá chyba môže akýkoľvek návrh kompletne zničiť. Aj napriek tomu, že sme len ľudia a nie sme neomylní, je dobré sa týmto chybám vyhnúť. Ponúkam zoznam tých najfrekventovanejších a ako sa im vyvarovať.

1. Riadky čo nemajú konca

Mnoho ľudí pri zalamovaní textov často prehliada dôležitosť správnej dĺžky riadkov. Niekedy sú tak dlhé, že pri ich čítaní zaspávame. Opačný extrém potom vyzerá ako sledovanie tenisového zápasu. V tomto prípade je najlepšie zvoliť zlatú strednú cestu. 50 až 60 znakov na riadok by malo byť optimálne pre pohodlné čítanie, samozrejme v závislosti od kontextu.

Správna dĺžka riadkov

2. Diery medzi písmenami ako na slovenských cestách

Tento problém sa už dnes vďaka množstve kvalitných softvérov a širokej ponuke kvalitných voľne dostupných fontov v bežnej praxi vytráca. Bohužiaľ aj tak je možné nájsť výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Preto je dobré vždy dbať na správnu veľkosť medzier medzi jednotlivými písmenami, či už aby boli matematicky identické alebo esteticky oku lahodiace a hlavne dobre čitateľné.

Medzery medzi písmenami

3. Simulátor randenia fontov, ktorý nefunguje

Každý z nás bol raz začiatočník a vie, aký skvelý pocit to je, keď sa naučí niečo nové. Má potom nutkanie tieto svoje vedomosti používať na každom kroku, aby ich zúročil. To isté platí aj pri fontoch. Chce ich použiť čo najviac a často sa stane, že miesto elegancie to potom vyzerá ako v cirkuse. Je preto potrebné svoj výber písma obmedziť a kombinovať ich s rozvahou. Jednotlivé písma majú svoj účel a náladu a ich nesprávne použitie môže text nie len pokaziť ale aj znepríjemniť jeho čítanie.

Kombinovanie fontov

4. Hieroglyfy v tele textu

Tento bod priamo súvisí s tým predchádzajúcim. Ak spracovávate veľké množstvo textu, chcete, aby bola jeho konzumácia cieľovému adresátovi čo najpríjemnejšia. Preto za žiadnu cenu (a dám to tučným písmom) nepoužívajte komplikované a okrasné druhy písma na dlhé paragrafy textu. Ušetríte tak čitateľa od nočnej mory a určite bude ochotnejší si váš text aj prečítať.

Používanie okrasných fontov

5. Miešanie farieb, z ktorých štípu oči

V tomto momente ste si už prešli zdĺhavým procesom výberu písma, s ktorým ste spokojný. Aby však mohlo reálne existovať, musí mať určitú farbu, najlepšie inú ako pozadie, na ktorom sa bude nachádzať. Ľudom sa to možno zdá ako banalita, ale v prípade, že zvolíte nesprávne farby, sa text môže stať totálne nečitateľným. Základným faktorom pri výbere farieb je kontrast a intenzita farieb. Text vždy bude príjemnejší pre oči, ak aplikujete čierne písmo na biele alebo pastelové pozadie. V opačnom prípade pri sýtych farbách bielym písmom nič nepokazíte.

Výber farby písma

V budúcej časti si povieme o ďalších chybách v typografii, ako nesprávne zarovnanie textu, ale aj niečo o sirotách a vdovách.

 


Tomáš Hriško
Senior Graphic Designer

Vo 4ME MEDIA som si uchmatol post grafického designera. Už od malička som mal potrebu sa kreatívne realizovať. Staval som Lego, maľoval a navštevoval umelecké krúžky. V puberte som svoj čas venoval hlavne fotografovaniu, priateľke a veľa času som trávil za PC. Photoshop sa stal mojím každodenný…
Viac o autorovi

Newsletter

Pridajte svoju emailovú adresu a už nikdy vám neunikne žiadna dôležitá správa od nás.

Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.
sk en