Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
/
20. február 2017
Aaron Draplin

Aaron Draplin

Ak pracujete v dizajnovej sfére, určite ste Aaronove meno už niekde počuli. Ak nie, zaiste ste minimálne mali možnosť vidieť nejeden z jeho dizajnových počinov. Či sa jedná o značky ako Esquire, Ford Motors, Burton Snowboards či dokonca administratíva bývalého prezidenta USA Baracka Obamu, jeho rukopis je poznať vo všetkom, čo robí. Nikdy nezískal žiadne ocenenie a osobne si myslím, že ani o žiadne nestojí. Dôkaz o kvalitách jeho tvorby sú práve plody jeho dlhoročnej práce v oblasti dizajnu, nie len na poli grafiky, ale aj produktov, sociálnych médií a „Urob si sám“ estetiky.

Narodený v štáte Michigan, fanúšik všetkých druhov športov (hlavne skateboarding a snowboarding), vášnivý zberateľ starých letákov, zápisníkov a starožitností. Na prvý pohľad vám určite pripomenie Oregonského drevorubača, no nenechajte sa oklamať jeho neotesaným zjavom. Jedná sa o jedného z najvplyvnejších ľudí vo svojom obore a priekopníkom v modernom dizajne. Napriek rokom tvrdej práce, kedy spolupracoval s veľkými značkami ako je Nike alebo Nixon, je priam fascinujúce, ako si tento človek dokázal zachovať svoju tvár a zostal vlastne obyčajným človekom s vášňou pre svoje remeslo. Nepôsobí namyslene, rád chodí prednášať, robí kurzy, má zmysel pre humor a celkovo veľmi rád pracuje a komunikuje s ľuďmi. Ak neveríte, odporúčam pozrieť si jednu z jeho prednášok, ktoré sú voľne dostupné na Youtube.

 

Pretty Much Everything Aaron Draplin
Obal Aaronovej knihy, ktorá sumarizuje jeho kariéru v dizajne. Zdroj: logoinspiration.net

 

V prípade, že som vás ešte nepresvedčil o tom, akým zaujímavým týpkom Aaron je, tak v jeho portfóliu nájdete logá od takých, ktoré stáli desiatky tisíc dolárov, až po také, za ktoré nevzal ani cent. Jedným z tých je logo, ktoré zhotovil pre svojho kamaráta. Ten vlastnil malý stánok s Hot dogmi COBRA DOGS a kedže nebol znalý autorských práv, nevedomky používal symbol patriaci veľkej korporátnej spoločnosti (jednalo sa o Marvel). V momente, keď nemal žiadne peniaze a právnici sa mu vyhrážali obrovskými pokutami, bol každým odmietnutý. Aaron si však zachoval chladnú hlavu a tomuto priateľovi nezištne ponúkol pomocnú ruku a v priebehu pár dní mu vytvoril logo a vlastne celý brand, ktorý používa dodnes a dokonca, vďaka tejto značke mal možnosť zabezpečovať ketering na rôznych športových podujatiach pre Nike. V dnešnej dobe, kedy sa všetci ženú len za peniazmi. Hovorím..Wow.

 

draplin design co
Plagát jednej z Aaronových prednášok v roku 2013. Používa podobný motív ako jeho kniha. Zdroj: draplin.com

 

Aj napriek faktu, že žije a pracuje v 21. storočí, nezabúda na „analógovú“ tvorbu a mnoho z jeho prác začína práve ako náčrty a poznámky v jeho obľúbených zápisníkoch. Kedže ich nikdy nemal dostatok, začal kvôli nim cestovať po Amerike a stal sa ich veľkým zberateľom. Dokonca si vytvoril aj vlastnú celkom kvetnatú kolekciu. Ako mladý študoval na umeleckej škole, no ako sám hovorí, najviac sa naučil tým, že neustále pracuje a získava skúsenosti z vlastných chýb. Dnes žije v Oregone, kde založil svoju firmu DDC. (Draplin Design Co.) a stále pracuje rovnako húževnato ako keď začínal. Dizajn je jeho život a venuje sa mu celých 7 dní v týždni, kde piatky venuje už vyššie spomínanej práci zadarmo, kedy pracuje len tak - pre radosť. Pre mnohých je to niečo asi len ťažko predstaviteľné.

Osobne som Aarona objavil len nedávno, ale vďaka svojmu prístupu a pohľadu na svet ma veľmi oslovil. Plánujem sledovať nie len jeho tvorbu, ale aj rôzne jeho prednášky a som presvedčený o tom, že toto nie je posledný článok, ktorý o ňom napíšem.

Zdroj úvodnej foto: designweek.co.uk

 

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en