Blog

Píšeme pre vás

Miroslav Nagy
/
/
11. máj 2018
Aké výhody má spolupráca s reklamnou agentúrou?

Aké výhody má spolupráca s reklamnou agentúrou?

V dnešnej dobe, kedy sú už takmer všetky informácie na dosah ruky a pár klikov, sa nájdu ľudia, ktorí si marketing vedia zastrešiť sami. Podľa videonávodu alebo workshopu si dokážu pripraviť banner, navrhnúť logo alebo spustiť online reklamu. Dokonca si len zopár kliknutiami vedia poskladať web. Môže sa stať, že to dopadne dobre, avšak, vo väčšine prípadov to tak nie je.

Väčší problém však vidím v tom, že im pri tom bude pravdepodobne chýbať know-how a rozhľad v možnostiach na poli marketingu. Práve preto by sa mal každý, kto to s podnikaním a so svojou značkou myslí vážne, opýtať sám seba, či na to stačí alebo potrebuje pomoc profesionála - freelencera alebo agentúry.

Aké agentúry poznáme:

Na Slovensku ale aj v zahraničí existujú rôzne špecializácie agentúr. Od fullservisových, ktoré dokážu pokryť v podstate všetky klientove potreby či už interne alebo za pomoci externých zdrojov, až po úzko špecializované, ktoré primárne riešia jednu alebo pár oblastí. Medzi také môžeme zaradiť napríklad kreatívne, performancové, onlinové, PPC a SEO, social media, produkčné, mediálne, grafické štúdiá, atď…

V zásade by sa teda klient mal rozhodovať pri výbere agentúry aj podľa toho, aké oblasti potrebuje zastrešiť. Aj keď, to, čo si myslí, že potrebuje, nemusí byť v skutočnosti to, čo potrebuje naozaj. Alebo čo bude potrebovať o nejaký čas. Dobrá špecializovaná agentúra však na toto klienta upozorní a buď sa pustí do kooperačnej spolupráce s inou, ktorá zabezpečí pre klienta chýbajúci servis, alebo to nechá priamo na klientovi.

Výhody spolupráce s reklamnou agentúrou

Čo očakáva klient:

Ak očakáva, že pošle zadanie a dostane vypracované návrhy presne podľa predstáv bez toho, aby bol súčasťou procesu, je to trošku vzdialené od pravdy. Mal by určite očakávať profesionálne odvedenú prácu od ľudí, ktorí rozumejú svojej profesii. Ušetrený svoj čas alebo čas svojho marketingového oddelenia. Dodržané deadliny, ak sám dodržal všetky termíny podkladov a vyjadrení. Poradenstvo zo strany agentúry. Neustálu komunikáciu s agentúrou, feedbacky, debriefy a kooperáciu pri sledovaní a vyhodnocovaní úspešnosti kampaní.

Nemal by čakať, že agentúra bude plniť jeho príkazy a do bodky realizovať jeho predstavy. Nie vždy sú totiž správne a keď takéto čosi nastane, mal by byť pripravený s agentúrou korigovať tvorivý proces a otvoriť sa inému pohľadu na vec. Len takto môže vzniknúť vzťah, ktorý obohatí obe strany a prinesie výsledky, ktoré klient očakáva.

Čo očakáva agentúra:

To záleží od konkrétnej situácie, ktorá nastane. Často však očakáva rovnocenného partnera na strane klienta, ktorý má potrebné skúsenosti a je pripravený rýchlo komunikovať. Očakáva dobre vypracované briefy, kvalitne dodávané podklady, čo najlepšie podaný feedback a flexibilitu pri zmene okolností.

Vzhľadom na to, že do celkového procesu od zadania po finálny výstup alebo on-air spustenie môže vstúpiť obrovské množstvo rôznych faktorov, agentúra očakáva, že klient bude schopný reagovať flexibilne a bude kompetentný prijímať rozhodnutia, aby všetko šlo hladko a nevznikali zbytočné prestoje alebo nedorozumenia.

Výhody spolupráce s reklamnou agentúrou

Výhody takejto spolupráce:

Kým freelancer vám môže pomôcť často iba s jednou oblasťou, v agentúre - či už fullservisovej alebo špecializovanej, toho môže klient očakávať oveľa viac. Nepopierateľnou výhodou spolupráce s reklamnou agentúrou je pre klienta určite fakt, že pre neho pracujú skúsení ľudia, ktorí s jeho projektom a najmä peniazmi neskúšajú veci spôsobom pokus - omyl.

Majú čo to odskákané, dokážu veľmi rýchlo odhadnúť, čo má a čo nemá zmysel, vedia klientovi poradiť, nasmerovať ho alebo odhovoriť od jeho plánov, ak sa im nepozdávajú. V agentúrach pracujú ľudia, ktorí sú zvyknutí na vysoký stupeň produkcie. Ak si klient a agentúra sadnú a dobre si rozumejú, môžu za pár dní, týždňov či mesiacov (v závislosti od problematiky) toho spoločne zvládnuť toľko, čo by klientovi samému trvalo roky. A čo by možno nikdy ani neurobil, pretože by sa mu to zdalo drahé, náročné alebo možno zbytočné.

Dobre fungujúci vzťah agentúra - klient je obohacujúci pre obe strany. Po čase zlaďovania sa nastanú často chvíle úplného blaha. Veď nie je nič lepšie, ako keď klient povie A, agentúra už v tom momente pracuje na B a vopred premýšľa nad krokom C. Funguje akási telepatia, jedna strana presne vie, čo môže čakať od druhej a naopak.

Tento stav dosiahnu rôzne spolupráce rôznym tempom, aj keď niekedy sa, žiaľ, nedostavia vôbec. Ak sa to ale podarí, máte sa či už ako klient ale aj ako agentúra na čo tešiť.

 

Ako ste na tom vy? Premýšľate nad spoluprácou s reklamnou agentúrou? Alebo ste sa na to už dali? Aké vlastné skúsenosti nám môžete prezradiť? :)

Miroslav Nagy
Miroslav Nagy Managing Director
Má podnikateľského ducha, o čom svedčí aj to, že do svojho prvého biznisu sa vrhol už ako 18-ročný. Slovné spojenie „nedá sa“ nepozná a vždy nájde riešenie aj na tie zdanlivo nevyriešiteľné situácie. Svoju prácu miluje a je j…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en