Blog

Píšeme pre vás

Juliána Odziomková
/
/
19. február 2021
Ako byť produktívny na home office?

Ako byť produktívny na home office?

Život na home office zažíva mnoho z nás už pár týždňov, ak nie aj mesiacov. Takáto forma pracovného režimu môže niekomu vyhovovať a niekto sa z nej ide zblázniť už po pár dňoch. Veď kto by chcel celý deň sedieť doma, všakže. 

My tvorovia marketingoví agentúrni z 4ME MEDIA veľmi dobre vieme, aké to je. Keďže nám k práci stačí najmä hlava a prístup na internet, mohli by sme pracovať aj z Marsu. Ale tam asi 4G ešte nemajú?

Zozbierali sme pre vás pár tipov a trikov, ako podávať pracovné výkony aj z gauča v obývačke (i keď ten práve neodporúčame). 

 

Dobré ráno každé ráno!

Človek je tvor radostne fungujúci na zabehnutom režime a zvykoch. Tieto dva dôležité pojmy si zapíšme všetci za uši. Dlhoročne omieľané rady odborníkov o pravidelnom spánkovom režime majú čosi do seba. Stačí sa len pár dní snažiť a zrazu budete vyskakovať z postele ešte pred budíkom. Dobre, možno ten výskok bude vyzerať ako nasrdený medveď lezúci z nory po zimnom spánku… ale prvý krok by sme mali. 

Ak si na budík nastavíte príjemné tóny a nie pološialenú sirénu, ktorá znie ako by ohlasovala koniec sveta (Apple ďakujeme ti za tento prednastavený tón) vstávanie bude opäť o čosi ľahšie. A nezabudnime - ísť spať a vstávať v rovnakých časoch a ideálne si tento režim nepokaziť víkendovým spánkom do dvanástej. 

 

 

Rutina vzor hrdina? 

Trochu sme preskočili z postele rovno ku kávovaru, ale hádam nemusíme hovoriť o umývaní zubov a...a tak. Keď už ste v štádiu, kedy sa nezľaknete odrazu v zrkadle a členovia rodiny nehádžu ustarostené pohľady že či ste v poriadku, je čas. 

Čas na ranný rutinný selfcare. Či je to šálka kávy, raňajky, počúvanie podcastov, prechádzka so psom,  alebo čokoľvek iné čo vám spríjemní ráno, robte to a pravidelne. Predtým, než sa vrhnete do víru pracovných povinností, čaká nás ešte pár krokov. 

 

 

Dresscode domáci 

Presedieť pol dňa pred počítačom v pyžame nie je dobré pre našu psychiku (a ani pre to pyžamo). Tepláky sú už lepšia možnosť, ideálne je však obliecť sa a pripraviť rovnako, ako by ste išli do office. Rifle a tričko splnia túto úlohu skvele. Ak bežne chodíte do práce v obleku (asi nerobíte v marketingu, že?), doma ho zrejme nosiť nemusíte. Teda… pevne veríme že nemusíte. 

 

 

Hor sa do práce

Najdôležitejšou vecou je pohodlné a pokojné pracovné miesto v domácnosti. Ideálne ďalej od rôznych rozptyľovačov (telka, chladnička, ukecaný člen rodiny), s dostatočným denným svetlom a vhodnou stoličkou. 

V prípade výskytu domácich zvierat odporúčame pridať stoličku ešte jednu. Máme overené, že tieto tvory radi spolupracujú a ešte radšej šlapú po klávesnici či vtierajú do záberu na calloch. Čo je síce milé, ale ťukať do klávesnice hodiny denne s rukou odumretou od ležiacej mačky sa nedá. 

 

 

Zoznamy naše obľúbené 

Keď už máte svoj kútik vytvorený a zviera odložené inde ako na vás, vytvorte si To Do list. Alebo zoznam úloh, ktoré vás čakajú a môžete si ich po splnení odškrtnúť. Pocit dokončeného tasku prináša radosť a pocit že je človek produktívny, čo ho nakopne dokončiť aj ďalšie úlohy na zozname. Na takéto jednoduché i komplikovanejšie To Do listy odporúčame napríklad appku Todoist. Alebo klasický trhací blok po ruke. My v agentúre používame Úlohy od Google, ktoré sú zosynchronizované naprieč zariadeniami, takže ich máme vždy so sebou.

Pri práci je potrebné mať harmonogram a pri práci z domu ešte viac. Okolitý priestor nás zvádza na vykonávanie rôznych iných činností (kto z nás ešte nevešal prádlo počas callu? Prihláste sa.). Domácim činnostiam venujte pozornosť ideálne až po práci. Pretrhnutie víru myšlienok umývaním okien nepomáha k produktívnemu a efektívnemu výkonu. 

 

 

Back to school

Čo ste mali na škole najradšej? Jednoznačne prestávky. Náš mozog nie je prispôsobený podávať rovnaký výkon a zvládať rovnakú stresovú úroveň príliš dlhý čas. Občas sa potrebuje na chvíľu spomaliť. 

Poznáte výraz pomodoro? Okrem rajčiny označuje aj spôsob delenia pracovného času na pracovné a oddychové úseky. Alebo si krátke pauzy (do 5min) dajte po každom splnenom dlhšom tasku či po viacerých krátkych. Príliš dlhý oddych vás môže spomaliť až priveľmi. 

Je však dôležité nezabúdať oddychovať. Aby ste sa po pár nepretržitých hodinách práce nepristihli pri tom, ako nevedomky už nejaký čas len civíte do steny.

 

 

A čo ešte? 

Nezabúdajte vetrať! Čerstvý vzduch prospieva mozgu a mysleniu. Základom produktívnej práce na home office je čo najviac sa priblížiť k vytvoreniu pocitu, ako by ste išli do práce mimo domu. Niektorým ľuďom pomáha, ak sa ráno prejdú okolo paneláku a vzbudia v sebe pocit, že sa presunuli do práce. A majte na pamäti že zvyky, rituály a režim sú základnými opornými bodmi v tomto “svete chaosu” a čím menej sa menia, tým je človek spokojnejší. 

 

Ako si vytvárate vhodné prostredie na home office vy? Máte nejaké tajné tipy? Napíšte nám ich! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juliána Odziomková
Juliána Odziomková Copywriter
Ak hľadáte empatickú bútľavú vŕbu a zasnenú filozofku v jednom, ste na správnom mieste. Juliána rada počúva ale i rada rozpráva a rovnako tak aj píše. Je chameleónom ako v spoločnosti, tak i čo sa jej vlasov týka - nikdy nevieme, s čím príde zaj…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en