Blog

Píšeme pre vás

Monika Gašparovská
Ako prežiť návrat do práce

Ako prežiť návrat do práce

Pôvodný článok o Návrate do práce napísala Martina Jurkasová (8. 1. 2019). 

Aj vám sa zdá, že ste len včera odchádzali z práce na dvojtýždňovú dovolenku? Vašou prvou zastávkou bol vianočný nákup a poslednou posteľ s príjemnou myšlienkou, že zajtra, pozajtra a ani budúci týždeň vás nečakajú žiadne pracovné povinnosti? 

Nuž, narazili sme na tvrdú realitu, sviatky sú oficiálne za nami. Preto si utrite zvyšky babkiných koláčov z úst, odložte vianočné koledy a vďaka našim tipom porazte posviatkovú letargiu. 

Pre mnohých z nás už len pomyslenie na nastavenie ranného budíka môže byť pomerne hrôzostrašné. Je vedecky potvrdené, že po skončení sviatočného obdobia, ktoré sme strávili tak, že sme chodili spať neskoro, vstávali sme pred obedom a namiesto zdravých raňajok sme si naložili rovno rezeň so šalátom, môže byť naše telo pomerne rozhádzané. 

Cítime sa, ako by sme mali jet lag a dostať sa opäť do formy nám môže chvíľku trvať. Pre tých, ktorí si pri Popoluške zapli notebook a sviatky strávili pracovne je to asi oveľa jednoduchšie. Avšak, čo s tými, ktorí si sviatky užili a z návratu do práce majú závrate?


Práve pre vás sme sa rozhodli spísať pár rád, ktoré vám návrat do práce uľahčia:

1.      Ak ste boli cez sviatky mimo ruchu oddychovať s rodinkou na chate, nezačnite po príchode domov hneď pracovať. Je vhodné si dopriať aspoň jeden deň voľna, kedy sa psychicky pripravíte na to, čo vás čaká (a neminie), oddýchnete si a pôjdete skôr do postele, aby ste boli pripravení na to, že vám po dlhšom čase ráno zazvoní budík.

2.      Plánujte. Po návrate do práce sa snažte naplánovať si svoj program tak, aby ste spravili tie najdôležitejšie a neodkladné veci ako prvé a tie, ktoré majú čas, odložte na neskôr. V čase, keď sa vám do ničoho veľmi nechce, nie je nič motivujúcejšie ako check marky, ktoré vám ukazujú vašu výkonnosť. 3.      Nesnažte sa ihneď nasadiť plné pracovné tempo. Nedovoľte, aby vás vina donútila zostávať dlhé hodiny v práci, pretože ste si dopriali pár dní voľna. Práve poriadny oddych spôsobuje, že dokážete celý rok efektívne fungovať, preto ho vnímajte ako “časť dobre odvedenej práce”. Začnite pozvoľna, medzi prácou si dajte krátke, 10 minútové prestávky a nesnažte sa dohnať všetko naraz. 

 

4.      Motivujte sa. Práve v tomto tipe je dostatok priestoru na dojedenie všetkých vianočných koláčikov. Spíšte si zoznam úloh, ktoré musíte v daný deň urobiť. Po každej splnenej úlohe sa odmeňte drobnosťou - je na vás či to bude sladký babkin perníček alebo krátke yoga cvičenie. Urobte to, čo vás teší, pretože drobné odmeny vám dodajú motiváciu zostať výkonnejší. 

  


5.      Porozprávajte sa s kolegami o tom, čo ste zažili počas sviatkov a ako ich strávili oni. Osobný kontakt si síce stále dopriať nemôžeme, no vďaka videocallom sa dokážeme vzájomne rozosmiať, povzbudiť a dobiť sa pozitívnou energiou. Aj takéto rozhovory napomáhajú k budovaniu vzťahov na pracovisku. 


6.      Sústreďte sa na všetko dobré, čo vám tento rok môže priniesť. Povedzme si otvorene, nik netúži po tom, aby scenár minulého roka pokračoval. Napriek okolnostiam sa snažte v novom roku vidieť výzvy a príležitosti a nebojte sa ich využiť. Chceli ste sa vždy naučiť rozprávať plynulo po nemecky, získať nové skills v pracovnej oblasti alebo venovať viac času rodine či domácemu miláčikovi? Všetko z toho vám môže pomôcť neupadnúť do posviatkovej depresii. Tešte sa na úspechy a povedzte si pár dôvodov, pre ktoré máte vašu prácu radi. Určite nejaké nájdete. :)7.      Nakoniec, spomeňte si aj na to, že v tom nie ste sami. Všetci musíme chodiť do práce a taktiež máme povinnosti, do ktorých sa musíme občas donútiť. S pozitívnym prístupom ide všetko jednoduchšie. Zbytočné frfľanie, že sa sviatky skončili, vás naspäť v čase neprenesie.

Nakoľko veríme, že práve úsmev a humor vám môže dodať energiu, radi by sme vás potešili naším "motivačným" gifkom, z ktorého si určite (ne)berte príklad.


 
Toto je len zopár spôsobov, ktoré vám uľahčia návrat do práce či home-officu, určite je ich oveľa viac. Na každého však samozrejme platí niečo iné. Ak máte nejaký overený spôsob, ktorý vám funguje a nedáte naň dopustiť, neváhajte sa s ním podeliť do komentára.

 

Monika Gašparovská
Monika Gašparovská Account Manager
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en