Martina Jurkasová
Ako vybrať meno pre svoju spoločnosť?

Ako vybrať meno pre svoju spoločnosť?

Meno spoločnosti je jedným z faktorov, ktoré majú najväčší vplyv na tvorbu imidžu a identity spoločnosti. Jeho hlavnou úlohou by malo byť, aby zákazníka oslovilo, zapamätal si ho  a následne ho odporučil svojim známym. Ide o prvok, ktorý si firma vytvorí na začiatku svojho podnikania, a potom je s ňou počas celej doby svojej činnosti. Zmeniť sa síce dá kedykoľvek, avšak je to nákladný proces, ktorý môže spôsobiť, že stratíte existujúcich zákazníkov, ktorí vás už pod daným názvom poznajú. Ak chcete vedieť, čoho sa držať a ako sa vyhnúť chybám pri výbere toho najlepšieho názvu, neprestávajte čítať.

Možnosti pre výber mena spoločnosti

Pri výbere mena pre vašu spoločnosť máte tri možnosti. Majitelia firiem si môžu vymyslieť názov firmy sami, poznajú produkt najlepšie, vedia, čo je podstatou podnikania a majú jasno v tom, čo chcú daným názvom zákazníkovi povedať. Ak však nemajú nápady, nie sú si istý či nimi vytvorené meno osloví potenciálnych zákazníkov, môžu sa obrátiť na externé agentúry, ktoré im k menu vymyslia aj vhodnú komunikačnú stratégiu.

Pre tých, ktorí nedisponujú určitou dávkou kreativity a bohužiaľ, ani finančnými prostriedkami je tu však aj tretia možnosť. Tou je tvorba mena pomocou tzv. „business name generátorov“. Ide o programy, kde napíšete kľúčové slovo týkajúce sa vášho predmetu podnikania alebo produktu a na základe toho vám program vygeneruje možné názvy pre vašu firmu. Existujú dokonca aj také programy, ktoré vám ukážu, aké sú voľné domény k novému menu a v niektorých prípadoch vám vytvoria aj logo. Ak vás zaujal tento spôsob tvorby mena, hoďte do vášho prehliadača „business name generátor“ a nechajte sa inšpirovať.

Ako vybrať meno pre svoju spoločnosť?

Zásady tvorby vhodného mena

Ak ste sa rozhodli, že si chcete vytvoriť meno sami, mali by ste sa uistiť, že názov bude spĺňať tieto zásady:

Originalita: Ak ide o podnikanie, v ktorom je silná konkurencia, mali by ste preskúmať názvy konkurenčných firiem a na základe toho vybrať meno, ktoré je jedinečné a zákazníci si vás nepomýlia s firmou, ktorá robí niečo podobné ako vy.

Jednoduchosť: Nie nadarmo sa vraví – v jednoduchosti je krása. Ak si zvolíte meno, ktoré je príliš dlhé alebo sa nedá vysloviť, jediné, čo tým dosiahnete je, že zákazník na vás zabudne v momente, ako u vás nakúpi a odporučiť vás nebude vedieť ani len vaša mama.

Predvídavosť: Ak plánujete v budúcnosti prejsť aj na iné formy podnikania alebo si nejako rozšíriť produktové portfólio, nemali by ste vybrať názov len podľa aktuálnej činnosti. Vždy treba hľadieť do budúcnosti. To isté platí aj v prípade, že sa chystáte vstúpiť na zahraničné trhy. Tu je dôležité dbať aj na to, čo váš názov znamená v iných jazykoch alebo či ho budú vedieť potenciálni zákazníci v zahraničí vysloviť.

Dostupnosť: Po náročnom a dlhom procese výberu viacerých alternatív vhodného mena treba overiť, či ho už náhodou nepoužíva iná firma. Dá sa to skontrolovať veľmi jednoducho, a to na stránke Obchodného registra Slovenskej republiky (www.orsr.sk) alebo živnostenského registra (www.zrsr.sk) a v prípade vstupu na zahraničné trhy na stránkach s registrovanými firmami danej krajiny.

To je len zopár rád, ktoré by mal podnikateľ brať do úvahy pri výbere mena pre svoju spoločnosť. Vo všeobecnosti však platí, že by sa nemal orientovať podľa toho, čo sa páči jemu ale podľa toho, čo osloví jeho zákazníka.

Ako to nerobiť

Ak si myslíte, že meno spoločnosti nie je až tak dôležité a netreba mu venovať príliš veľa pozornosti, uvedieme zopár príkladov, kedy zlý výber mena negatívne ovplyvnil podnikanie alebo spôsobil problémy pri vstupe na zahraničné trhy.

Pho King

Ako prvý si môžeme uviesť príklad vietnamskej reštaurácie v Kalifornii. Je pomenovaná podľa tradičnej vietnamskej špeciality – Pho polievky, ktorá sa stala populárna aj u nás na Slovensku a už ju ponúka viacero reštaurácií. Ak si však prečítate celý názov tohto podniku – Pho King, v angličtine to pripomína známu nadávku, podľa ktorej by ste si pravdepodobne nechceli svoju reštauráciu pomenovať.

Mercedes-Benz

Pri vstupe do niektorých krajín je možné využiť aj fonetický preklad názvu, čím dosiahnete zvukovú podobnosť názvu v pôvodnom jazyku a čínštine. Nemecká automobilka to však podcenila a prišla na čínsky trh s názvom Bensi, čo v preklade znamená „ponáhľať sa zomrieť“. Následne svoj omyl napravila, avšak nemôžeme tento nástup na trh označiť ako bezproblémový, pretože chyby v preklade sú trápne a navyše drahé.

 

Ako vybrať meno pre svoju spoločnosť?

Rush to die

Playboy

Pravdepodobne málokto vie, že tento známy pánsky časopis mal pôvodne úplne iný názov. Keď ho Hugh Hefner založil v roku 1953, pomenoval ho Stag Party. Problém nastal vtedy, keď zistil, že existuje časopis Stag a zhodou okolností ide tiež o pánsky časopis. Hrozilo nebezpečenstvo zámeny a nezostávalo mu teda nič iné ako názov zmeniť a tak vznikol Playboy.

Parfums.sk

Nemusíme chodiť ďaleko, príklad na nepremyslený výber obchodného mena nájdeme aj u nás na Slovensku. Pravdepodobne najmä dámy určite poznajú internetový obchod Parfums.sk, ktorý funguje od roku 2004. Pod týmto názvom ho však už nenájdete – obchod si zmenil meno na Notino.sk v dôsledku rozšírenia sortimentu a expanzie na zahraničné trhy.

Subway

Áno, aj tento známy fastfood sa pôvodne volal inak. Založil ho v roku 1965 Fred DeLuca a pomenoval ho po svojom kamarátovi Peterovi, ktorý mu požičal peniaze - Pete´s Submarines. Keď však spustili reklamnú kampaň, niektorí ľudia počuli namiesto „Pete´s Submarines“ spojenie „pizza marines“ a mysleli si, že táto reštaurácia ponúka pizzu s morskými plodmi. Z tohto dôvodu si museli meniť meno aj oni.

Where is the Pizza?

Zdroj: GIHPY

Na záver môžeme zhodnotiť, že výber vhodného mena pre vašu spoločnosť nie je vec, ktorú „odbúchate“ za päť minút. Ide o dôslednú a dobre premyslenú kombináciu viacerých možností, z ktorých si vyberiete tú najlepšiu a ktorá vás bude reprezentovať počas celého obdobia fungovania vašej firmy. Takže ak máte vybraté vhodné meno, doplňte ho vhodnou komunikačnou stratégiou a hor sa do budovania silnej, úspešnej značky!

Ako vybrať meno pre svoju spoločnosť?

Zdroje:

https://highnames.com/subway-franchise-name-origin/

https://www.thebalancesmb.com/top-free-business-name-generators-2951856

https://www.inc.com/adam-fridman/why-your-company-name-is-as-important-as-your-company-function-adam.html

https://www.cnbc.com/2015/05/26/19-famous-companies-that-originally-had-different-names.html


Martina Jurkasová
Account Manager

Popri štúdiu marketingového a obchodného manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som si uvedomila, že práca v reklamnej agentúre je niečo pre mňa. Obdivovala som ľudí, ktorí k nám prišli prednášať o svojich reklamných kampan…
Viac o autorovi

Newsletter

Pridajte svoju emailovú adresu a už nikdy vám neunikne žiadna dôležitá správa od nás.

Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.
sk en