Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
/
22. december 2016
Grafické výzvy

Grafické výzvy

Každý grafik má rád výzvy, či už zo svojho podnetu alebo v rámci nejakej špeciálnej požiadavky od zákazníka. Bez týchto výziev by sa neposúval ďalej vo svojom remesle a nešiel častokrát aj za hranice svojich možností a schopností.

Tento článok by som chcela venovať výzvam, ktorým by som rada čelila na budúci rok.

_ webdesign

webdizajn, webdesign

Webstránka v dnešnom svete predstavuje dôležitý medzník (niekedy je aj jediný) medzi zákazníkom a klientom. Funkčnosť, trendy a moderný vzhľad by mali byť súčasťou každej dobrej stránky. Pri jej tvorbe treba v neposlednom rade pamätať na responzivitu. Dizajnovanie webov je z môjho pohľadu veľmi zložitý proces. Dizajnér musí od začiatku myslieť na niekoľko ďalších nasledujúcich krokov, čo si vyžaduje veľkú predstavivosť a skúsenosti. Pre mňa sú webstránky stále veľkou výzvou a zároveň studnicou nekonečných možností, ktoré sa tu dajú vymyslieť. Chcela by som sa preto trochu viac venovať webgrafike aj popri práci, prípadne absolvovať nejakú zaujímavú prednášku.

_workshopy

workshop

Workshopy sú veľmi dobrým spôsobom ako načerpať nové vedomosti a rozšíriť svoje obzory, či už v rámci práce alebo len tak súkromne. Neustále vzdelávanie je veľmi dôležité a pomáha nám nestagnovať na jednom mieste. Človek sa neustále učí a od detstva funguje istým spôsobom ako špongia, ktorá nasáva do seba informácie zo svojho okolia :). Preto som sa rozhodla, že každý mesiac navštívim inšpirujúcu vernisáž, workshop, kurz alebo inú aktivitu, ktorou sa naučím niečo obohacujúce.

_kaligrafia

Zvládnuť umenie kaligrafie je pre mňa tiež veľkou výzvou. Pri jej učení je za potreby veľa trpezlivosti a pevná ruka. Dá sa praktizovať kaligrafickým perom, kde je potrebné dodržiavať isté pravidlá ako napríklad: prítlak na celú plochu hrotu a držanie pera v tom správnom uhle. Môže to znieť zložito, ale tréningom sa dá ten správny uhol vycibriť natoľko, že bude pre vás písanie kaligrafie prirodzené ako písanie obyčajným perom. Takisto môžete použiť aj kaligrafický štetec, pri ktorom je zas dôležité striedanie slabšieho a silnejšieho prítlaku na papier. Pre grafického dizajnéra je ovládanie takéhoto písma veľkou pomôckou napríklad pri tvorbe loga, plagátov, pozvánok atď. Budúci rok by som sa chcela teda prihlásiť práve na kurz kaligrafie písanej s kaligrafickým štetcom.

_jazyk

jazyk, language,

Hovorí sa: „Koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom“. Čím ďalej tým viac sa vo svojej práci ale aj v súkromnom živote stretávame s potrebou ovládať cudzí jazyk. Uľahčuje nám prácu a zároveň nám otvára nové možnosti. Práca dizajnéra si vyžaduje aj neustále sledovanie nových trendov a inšpirácií okrem iného aj na webových portáloch, ktoré sú častokrát v anglickom jazyku. Mojou výzvou na budúci rok bude zlepšenie sa v tomto smere, či už samovzdelávaním alebo prostredníctvom kurzu.  

 

Častokrát sú výzvou hlavne projekty a kampane, ktoré majú šibeničný termín. To v praxi znamená, že v krátkom časovom rozmedzí je potrebné pripraviť čo najlepší, najkreatívnejší návrh, ktorý bude graficky korektný a v súlade s “kostolným poriadkom". Vždy nás to veľmi zamrzí, pretože na dobrý, kvalitný a fungujúci dizajn treba viac času. Nechať si myšlienky uležať v hlave a neskôr sa k ním zase vrátiť a rozvinúť ich. Ale to je už asi o prioritách a náročnosti klientov.

Napíšte nám aj vy svoje predsavzatia a výzvy do nového roka, ktorým chcete čeliť :).

 

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en