Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
11. marec 2016
Inšpirácia na webe

Inšpirácia na webe

Pri debate s kolegami, o ktorých témach by bolo zaujímavé niečo napísať, Adriana prišla so zaujímavou myšlienkou. Poradiť vám s tým ako nájsť inšpiráciu.
 
Keďže som internetový geek, na webe trávim veľké množstvo času. Je to neuveriteľný zdroj zábavy a informácií a vždy ma fascinovali nové veci. Odkedy mám osobne k nemu prístup, podstatne sa u mňa znížila konzumácia televízneho entrtejmentu. Baví ma myšlienka toho, že mám neobmedzený prístup k informáciám a uspokojujúce pre mňa nie je len samotné nájdenie konkrétnych vecí, ale aj proces samotného hľadania.
 
Za tie roky však počet webových stránok vzrástol mnohonásobne a sledovať úplne všetko je pre jedného človeka viac menej nereálne a preto som si pre vás pripravil list zaujímavých stránok, ktoré ponúkajú zaujímavý obsah, s krátkym popisom, nie len pre grafických dizajnérov.


 

Pinterest - ENG

Ako prvou by som začal stránkou, ktorú v poslednej dobe navštevujem asi najviac. Jedná sa o sociálnu sieť Pinterest. V našich končinách nie je veľmi rozšírené povedomie o nej (poznajú ju hlavne v USA v komunite “urob si sám” ľudí), to jej však neuberá na zaujímavosti.
Oproti takému facebooku či Google+, však funguje trochu inak. Jej stavebným kameňom sú tzv. nástenky. Na tieto nástenky si ako už názov napovedá (pin = pripnúť a interest = záujem) pripínate veci, ktoré vás zaujímajú. Silnou stránkou je neobmedzený počet týchto násteniek a to, že všetok obsah je kategorizovaný pomocou tagov. Tie fungujú podobne ako hashtagy na twitteri. Vďaka nim sa jednoducho dostanete k obsahu, ktorý hľadáte. Komunita na nej je veľmi silná a nájdete tam od rôznych návodov až po fotografie, naozaj všeličo.
 

Dribbble and Behance - ENG

Druhé v poradí spomeniem dve stránky. Prečo dve? No ony svojím spôsobom sú veľmi podobné a na prvý pohľad by si ich človek mohol ľahko zameniť aj keď medzi nimi maličký rozdiel predsa len je. Obe slúžia ako online portfólio pre ilustrátorov, grafických dizajnérov a dizajnérov webových stránok a aplikácií. Jediný podstatný rozdiel je v tom, že na Behance sa môže registrovať ktokoľvek a Dribbble je uzavretá komunita, do ktorej ak sa túžite dostať, musíte prejsť výberovým konaním. Prezerať si však profily umelcov je možné zadarmo a bez registrácie.
 

Facebook ( Creative market - ENG, abduzeedo - ENG, Sketcher.sk - SK, StartItup - SK)

Teraz by som spomenul skupinu stránok, ktoré sledujem na facebooku, pretože keby som ich mal denne navštevovať jednotlivo, určite by som s tým mohol stráviť aj pol dňa a predsa len je to cez facebook pohodlnejšie a cez obsah sa dostanete omnoho rýchlejšie.
 
Creative market je online shop pre umelcov a pre ľudí venujúcim sa grafike. Okrem toho má redakciu, ktorá pravidelne píše zaujímavé články, návody a iné zaujímavé veci, ktoré stojí za to sledovať.
 
Ďalšou inšpiratívnou stránkou je abduzeedo (neskúšajte to prečítať na prvý pokus lebo si polámete jazyk :) ).Táto stránka zhromažďuje novinky z oblasti dizajnu z rôznych zdrojov a tiež ponúka pestrú ponuku rôznych návodov a riešení digitálnej grafiky.
 
Za Slovensko chcem spomenúť takých dvoch najväčších zástupcov v tejto oblasti. Jedným je sketcher.sk. Ten vo veľkej miere pripomína Abduzeedo, avšak je vyslovene pre slovenskú komunitu a ak by bol anglický jazyk prekážka, tak táto stránka je veľmi dobrá alternatíva pre vás.
 
Druhým zástupcom je stránka StarItup. Jej zameranie je skôr na začínajúce nové startupy a projekty na Slovensku. Často však ponúkajú rozhovory so zaujímavými ľuďmi zo slovenského podnikateľského prostredia ako aj rôzne rady, nápady a inšpirácie ako podnikať alebo fungovať v oblasti marketingu.


 

ArtStation - ENG (Deviantart - ENG), designspiration.net

Ako jednu z posledných stránok pre inšpiráciu by som také dva roky nazad zvolil stránku Deviantart. Bol som dlhé roky jej členom a ponúka portfóliá početnej komunity talentovaných mladých ľudí z celého sveta od fotografov, grafických dizajnérov až po koncept artistov. Je to veľmi dobrý zdroj inšpirácie, avšak za posledné obdobie sa jeho komunita natoľko rozrástla, že nájsť naozaj dobrý obsah niečo trvá, nakoľko každý, kto mal aspoň raz v živote otvorený Photoshop, je na nej registrovaný. Preto je tam aj veľmi veľa začínajúcich a menej skúsených ľudí z tejto oblasti.
 
Ako jej zaujímavú alternatívu som našiel ArtStation, ktorá je doslova stanica na umenie. Človek odtiaľ dokáže nazbierať veľmi veľa inšpirácie, či už ide o 2D alebo dokonca 3D grafiku. Registrácia na oboch stránkach je zdarma, avšak ich obsah si môžete pozrieť aj bez registrácie.
 
Článok by som zakončil stránkou vyslovene určenou na inšpiráciu a to je designspiration.net. Každý deň ponúka na inšpiráciu ručný výber toho naj, čo sa vytvorilo v dizajnérskej sfére od printov až po digitálne veci. Môžete si prezrieť jednotlivé diela postupne alebo so šikovným vyhľadávaním nájsť presne to, čo vás zaujíma.
 
Máte aj vy svoje zdroje inšpirácie alebo navštevujete nejaké weby so zaujímavým obsahom? Podeľte sa o ne v komentároch.

 

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en