Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
John Stevens - Majster kaligrafie

John Stevens - Majster kaligrafie

Tiež ste obdivovateľmi krásneho ručne písaného písma? V dnešnom článku vám predstavím ozajstného majstra v tomto odbore, pre ktorého sa písmo stalo skutočnou vášňou. To môžete pocítiť v každom jeho diele.

John Stevens je jeden z najtalentovanejších a najoriginálnejších expertov v tradičnej aj súčasnej kaligrafii na medzinárodnej scéne. Je známy svojou zručnosťou ako v kaligrafii, tak typografii a dizajne. Začínal ako signwriter (umenie maľovania nápisov na budovách, billboardoch, autách a pod. za účelom spropagovania/reklamy nejakého produktu alebo služby) v New Yorku. Ale jeho neúnavná túžba a dopytovanie sa po písme a jeho dizajne, ho priviedli až ku kaligrafii a písmu ako obrazu.

O tvorbe

Všetky odbory, ako sú typografia, lettering či kaligrafia, majú jedno spoločné. A to nevysvetliteľnú lásku k písmenám. Zároveň je pri tvorbe prítomné silné sústredenie a záujem o tvar písma. Jedným z vedúcich princípov pri tvorbe písma je vidieť všetky písmená prepojené. Každá skupina písmen má svoj rytmus a keď je každý ťah pekný, tak potom aj písmo je pekné. Typografia je umiestnená v priestore a interaguje s pozadím a naopak. Pri tvorbe postupuje tak, že si najskôr premyslí, čo chce, aby sa udialo na papieri/formáte. Technika nasleduje formu, čiže sa začne hrať s technikou, aby dosiahol vizuálnu formu, ktorú potrebuje. Chce to iba tréning, aby človek videl vzťahy medzi jednotlivými písmenami.

John používa pri svojej práci široké spektrum pier a štetcov. Na fotografii nižšie môžete vidieť dva extrémy v použitých nástrojoch. Zatiaľ čo vľavo používa pierko s veľmi úzkym špicom, pri ktorom je potrebná veľká dávka trpezlivosti a zmysel pre detail, tak na obrázku vpravo je John pri realizácii písma priamo na stenu širokým štetcom, kde je zas dôležitá ráznosť, odvaha a pevná ruka.

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Jeho diela môžeme vidieť aj na rôznych knižných obaloch, v časopisoch, novinách, knižniciach ale aj v múzeách a kostoloch. Vidieť ho možno na národných aj medzinárodných konferenciách venovaných umeniu písma v USA, Európe, či Ázii, kde vyučuje svoje umenie.

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Logo dizajn

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Kruhová kaligrafia

 

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Johns Stevens - Majster kaligrafie

Kaligrafické práce

Momentálne vyučuje písmo v New Yorku a je autorom knihy SCRIBE - Umelec písaného slova. Jeho tvorbu môžete sledovať samozrejme aj prostredníctvom sociálnych sietí alebo na jeho stránke www.johnstevensdesign.com.

Ešte malú ochutnávku jeho umenia na záver.

„Calligrapher, letter designer, and author. Skills that take years to develop but you don‘t care about that because like me, you love letters, right?“
(Prekl.:"Kaligraf, typograf a autor. Zručnosti, ktoré sa vyvíjajú rokmi, ale vy sa tým netrápite, pretože rovnako ako ja, milujete písmená, že?")

- John Stevens

Ak sa vám dnešný článok páčil a ste fanúšikom kaligrafie, nenechajte si ujsť viac o tomto umení v ďalšom článku.

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en