Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
/
7. február 2017
Kompozícia v grafickom dizajne

Kompozícia v grafickom dizajne

Každý grafický dizajnér sa pri práci dostane do situácie, kedy sa nevie „pohnúť“ ďalej. Najdôležitejšie je zvoliť si hneď na začiatku správnu kompozíciu, kam chceme upriamiť pozornosť čitateľa a ako bude naňho celkový dizajn pôsobiť. Ak máme takto zvolený koncept, máme z čoho vychádzať a o čo sa oprieť.

Zlatý rez

Pri navrhovaní rozmerov a proporcií stránky je potrebné si uvedomiť, ako na nás rôzne formáty pôsobia. Formát na výšku a úzky, upriamuje našu pozornosť do stredu a pôsobí vzdušne. Zatiaľ čo napríklad štvorcový pôsobí prízemne. Veľký formát na šírku núti naše oči upriamiť do ľavého a potom do pravého rohu, a teda prezrieť si celú stránku.

Za najideálnejšie a najharmonickejšie proporcie je považovaný tzv. „zlatý obdĺžnik“ (Fibonacciho postupnosť), v ktorom sa jeho pomer strán definuje ako 1 : 1,618.

  • Matematicky
  • Pomocou kružnícMatematické vyjadrenie zlatého obdĺžnika

Už po stáročia ľudia v architektúre aj v umení využívali isté princípy založené na matematických výpočtoch. Zároveň sa dali vyjadriť aj vizuálne, čoho príkladom je známy „zlatý rez“, ktorý používali už renesanční umelci, pretože sa vyznačoval krásou a logickou štruktúrou. Použil ho napríklad aj Stradivarius pri konštruovaní svojich huslí, skrýva ho veľká pyramída v Gíze, Stonehenge, iPod a logo Apple.

  • Vzorec zlatého rezuVzorec zlatého rezu

Je to vlastne spôsob rozdelenia úsečky, kde sa menší diel (bc) má k väčšiemu (ab) rovnako ako väčší diel (ab) k celku (ac). Platí, že bc/ab = ab/ac = 1,618.

Podľa tohto princípu je skonštruovaný už spomínaný „zlatý obdĺžnik“.

Zlatý obdĺžnik a jeho zlaté kružnice využívajú dizajnéri pre mnohé známe firmy napr. na tvorbu log. Pekným príkladom je apple a twitter:

Apple logo

Twitter logo

Zdroj obrázkov: https://designshack.net/articles/graphics/twitters-new-logo-the-geometry-and-evolution-of-our-favorite-bird/

Ďalšie zaujímavé príklady využitia zlatého rezu v grafickom dizajne:

Logo Utilar

Zdroj: https://www.behance.net/gallery/40162873/Utilar-Logo-redesign-and-branding

Logo Smart Bull

Zdroj: https://www.behance.net/gallery/34933171/SMART-BULL-LOGO-2016

V ďalšom článku si ukážeme ďalšie zaujímavé príklady ako vplýva svetlo a tiene na priestor a kompozíciu diela.

Zdroje:
Jazyk grafického dizajnu, Jak na působivý grafický dizajn
behance.net, designshack.net

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en