Dana Kolenčíková
Optický klamár

Optický klamár

V dnešnom článku Vás chcem zoznámiť s mojím obľúbeným umelcom, M.C. Escherom, ktorý patrí medzi najznámejších grafikov sveta. Preslávil sa najmä iluzórnymi obrazmi, ktoré vytvárajú pocit nekonečna.

Maurits Cornelis Escher

Holandský umelec  20-teho storočia. Bol rytcom, ilustrátorom a maliarom. Ešte na škole sa zoznámil s grafikou a technikou linorytu. Neskôr vyštudoval architektúru a ornamentálny dizajn v Haarleme. Predsa len sa rozhodol pre grafické remeslo a stal sa v ňom majstrom.

Jeho počiatočná tvorba bola viac realistická, ale postupne prešla do zobrazovania ilúzie a obrazov, ktoré si vytváral vo svojej mysli. Aj napriek tomu, že nebol dobrý matematik (ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať) a jeho chápanie matematickej podstaty bolo veľmi intuitívne a vizuálne, tak boli práve jeho diela často obdivované v kruhoch matematikov a vedcov.

Časť svojho života prežil Escher aj s rodinou v Taliansku. Vo svojej tvorbe sa nechal inšpirovať jeho krajinnou architektúrou, ako môžete vidieť aj v jeho diele:

Základom pre jeho tvorbu boli často nereálne objekty ako

Neckerová kocka

Penroseov trojuholník

Teselácia (opakujúce sa tvary, ktoré vytvárajú vzor)

Medzi typické znaky jeho tvorby patria: rozpor medzi plochou a priestorom, premyslené konštrukcie, zrkadlové spodobovanie, relativita, rébusy, symetrie, paradox, optický klam a iné.

Jedným zaujímavým prvkom, ktorý sa opakuje v jeho tvorbe, je použitie neštandardnej perspektívy, ktorá je v bežnom pojatí neuskutočniteľná. Zaujímavosťou je, že interiér v budove múzea M. C. Eschera v Haagu bol dizajnovaný práve v štýle jeho diel a to všadeprítomnej optickej ilúzii.

Pár ukážok z jeho tvorby:

Relativity (1953 litografia)

Still Life and Street (1937 drevoryt)

Bond of Union (1956 litografia - Escher ho vyrobil pre svojho syna a snachu k ich svadbe)

Snakes (1969 drevoryt - posledné umelcovo dielo)

Obdivujem na jeho tvorbe hlavne precíznosť a trpezlivosť, s ktorými na nej pracoval. Tak zložité a komplikované grafiky vedel doviesť k dokonalosti a presnosti. V dnešnej uponáhľanej digitálnej dobe, kde máme x-milión možností a pomôcok pri tvorbe dizajnu práve prostredníctvom internetu, je niekedy ťažké si predstaviť, koľko času musel tento umelec stráviť nad svojou tvorbou.

Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil a že aj vás oslovila práca M. C. Eschera tak ako mňa :).  Ak áno, určite navštívte aj vy jeho múzeum v Haagu. Ja si ho píšem do svojho bucket listu ;).

Ešte jedna chuťovka na záver: 3D optické ilúzie v podaní istého japonského profesora, ktoré vám zamotajú hlavu :)

Zdroje:

www.mcescher.com

www.escherinhetpaleis.nl


Dana Kolenčíková
Graphic Designer

Práci grafického dizajnéra sa venujem už 8 rokov a najviac zo všetkého ma fascinuje a baví tvorba log a fotomontáže. Ale najradšej mám, keď pracujeme v tíme na nejakej zaujímavej kampani. Je úžasné sledovať myšlienkové pochody mojich kolegov a a…
Viac o autorovi

Newsletter

Pridajte svoju emailovú adresu a už nikdy vám neunikne žiadna dôležitá správa od nás.

Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.
sk en