Amália Choquehuancová
Risomat?

Risomat?

Neviem, či ste sa s názvom Risomat už stretli. Ak nie, chcela by som teda na úvod podať krátke intro o tom, že ide o tlačový stroj (RISO RP 3700) japonskej spoločnosti, ktorý ma zaujal predovšetkým pre svoju spoluprácu so združením Čierne diery.

Pri tlači Risomatom vznikajú rôzne nedokonalosti, ktoré nie sú ovplyvniteľné. Rozpasovanie, deformácia, fľaky atď... Zároveň však robia výtlačok jedinečným. Zaujímavá je tiež tlač plnofarebných fotiek cez simulovaný CMYK (áno, to znamená že Risomat má svoje vlastné priame farby, žiadny CMYK).

Rozhodla som sa, že v tomto článku predstavím pár grafík z dielne slovenských dizajnérov a ilustrátorov, vytlačených Risomatom. Grafiky majú za úlohu šíriť povedomie o priemyselnom dedičstve Slovenska, čo je vzhľadom na predošlé udalosti (posledný obrázok) veľmi fajn.

Zelená Bratislava - Risomat

Zelená Bratislava (Technické pamiatky), Ondrej Gavalda

Slovenský rozhlas

Slovenský rozhlas, Ondrej Jób

Turzovské kúpele v Gelnici

Turzovské kúpele v Gelnici, Matej Vojtuš

Cvernovka - Risomat

A na záver smutná záležitosť, budova Cvernovky, Daniela Olejníková

 

V prípade, že by ste mali záujem vedieť, čo Risomat dokáže, čo je potrebné odoslať pred tlačou, wie viel kostet, kde zohnať nejaký ten výtlačok, odporúčam navštíviť ich web alebo facebook. V každom prípade ďakujem za pozornosť a na záver pripájam trochu sentimentu mimo grafiky. Vybehnite sem tam omrknúť našu rodnú krajinu a možno aj vy natrafíte na nejaké zaujímave miesto, ktoré stojí za pozornosť.

 


Amália Choquehuancová
Graphic Designer

Po absolvovaní Strednej odbornej školy polygrafickej som sa rozhodovala medzi pokračovaním v štúdiu a prácou. Rozhodla som sa pre prácu a rok a pol na to som zakotvila tu. Vo 4ME MEDIA som veľmi spokojná, je tu pohoda, super kolektív, priestor pre sebarealizáciu a zlepšova…
Viac o autorovi

Newsletter

Pridajte svoju emailovú adresu a už nikdy vám neunikne žiadna dôležitá správa od nás.

Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.
sk en