Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
Svetlo a tieň v grafickom dizajne

Svetlo a tieň v grafickom dizajne

Svetlo a tieň ovplyvňujú farby predmetov, poskytujú nám zároveň informácie o ich veľkosti, tvare, vzdialenosti, štruktúre a pod. Samozrejme v bežnom živote si nie vždy uvedomujeme ich prítomnosť. To ako fungujú v grafickom dizajne, si priblížime v tomto článku.

Ak sa poobzeráte okolo seba, uvidíte, že každá vec okolo vás vrhá akýsi tieň. Jeho veľkosť, ostrosť a intenzita závisia od dopadajúceho svetla. Všimnite si, kde je tieň najtmavší, kde najsvetlejší a kde sa úplne stráca. Takisto svetlo a odlesky na predmetoch. Pokiaľ si viete tieto aspekty uvedomiť, budete ich vedieť aj implementovať  čo najrealistickejším spôsobom do vášho vizuálu.

Určite ste sa už stretli s prehnaným použitím svetla alebo tieňa.
Pokiaľ chcete, aby váš objekt pôsobil čo najreálnejšie, vyhnite sa automatickým nastaveniam ako sú drop shadow, outer glow a podobne, ktoré dodajú maximálne na dramatickosti.

Drop shadow efekt

Príklad použitia efektu drop shadow. Keď sa pozriete na objekty v strede, máte pocit, že sa vznášajú. Je preto lepšie si v takomto prípade vytvoriť vlastný tieň, ktorý bude viac realistický.

Je dôležité pamätať na dve veci:

Účel: Uistite sa, že efekt, ktorý použijete, má praktický účel a zmysel. Čo vlastne chcete dosiahnuť použitím svetla a tieňa?
Jemnosť:  Treba dodržiavať zásadu menej je viac. Svetlá a tiene by mali pôsobiť čo najjemnejšie, najmäkšie.


Efekty tieňa a svetla

Ako teda funguje svetlo a tieň?

Ako funguje svetlo a tien

Pár tipov ako na to:

 1. Použitie farby na vytvorenie dojmu hĺbky.
  Zatiaľ čo svetlé farby vníma naše oko ako v pozadí obrazu, tmavé farby sú v popredí.

  Dojem hlbky
   
 2. Pridajte gradient na pozadí.
  Zapnite si doma lampu a pozrite sa na jednu zo stien. Vidíte, že stena nie je homogénna, ale že v niektorých častiach je svetlejšia a v iných tmavšia. Tu je príklad ako môže vhodne zvolený gradient, napr. na vašej webstránke, pomôcť lepšie nasmerovať vaše oči a upriamiť tak pozornosť na konkrétny prvok/element, ktorý potrebujete.

  Pridajte gradient na pozadi
  V prvom prípade je dôraz na názov produktu, v druhom na samotný produkt.
   
 3. Tieň na objekte.
  Takéto tieňovanie na plochom objekte môže pomôcť k vytvoreniu efektu vrstiev. Jeden objekt na druhom. Napríklad aj pri typografii.

  Tien na objekte
   
 4. Nastavenie priehľadnosti.
  Ako už všetci vieme, svetlo a tieň nie sú ani v reálnom živote nepriehľadné. Preto je dobré na to myslieť aj pri dizajnovaní vašej „fiktívnej scény“ a pracovať s priehľadnosťou.
   
 5. Efekt vystúpeného a zapusteného písma.
  Napodobenie tlače z výšky a tlače z hĺbky v digitálnej forme môže byť tiež alternatívou ako ozvláštniť a spraviť vašu typografiu zaujímavejšou a efektnejšou.

  Efekt vystupeneho a zapusteneho pisma

Dúfam, že sa vám dnešný článok páčil. Ak máte aj vy nejaké dobré tipy a rady ako urobiť vašu prácu realistickejšou, napíšte nám do komentu. :)
 

Zdroje:
www.webdesign-inspiration.com
www.jacksonalves.com
www.pinterest.com
www.dribbble.com

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en