Blog

Píšeme pre vás

Tomáš Hriško
/
9. november 2017
UX design s Windows OS

UX design s Windows OS

S prácou dizajnéra sa najčastejšie spája slovo “fotošop”. Tento softvér je veľmi šikovný nástroj, avšak požiadavky dizajnérov pri tvorbe moderných UX návrhov sa stále zvyšujú a samotný Photoshop ich už sám nedokáže 100% naplniť. Prečo je tomu tak?

Je možné, že niektorí z vás budú namietať, že Photoshop je stále skvelým nástrojom na tvorbu napríklad webov a tento fakt nevyvraciam. Pokiaľ ide o statické návrhy, v tom nie je žiaden problém. Ak sa však ideme baviť o UX a responzivite, to už je iná pesnička. Pri tvorbe interaktívnych náhľadov photoshop neponúka žiadne elegantné riešenie na tento problém (ak sa nebavíme o pluginoch, ktoré často stoja nemalé peniaze a stále to nie je “ono”). Existuje však program, ktorý bol vyvinutý primárne na tvorbu interaktívnej grafiky nielen pre web ale aj aplikácie a iné. Užívateľom MAC-u bude určite známy a volá sa Sketch.

Sila Sketchu spočíva hlavne v jeho flexibilite, rýchlosti, malým rozmerom, náročnosti na systém a možnosti ho rozšíriť pluginmi (ktoré sú často zadarmo). To z neho robí naozaj skvelého pomocníka pri tvorbe grafických návrhov, či už ide o weby alebo aplikácie. Má širokú podporu grafických formátov a dobre si rozumie aj so samotným Photoshopom i keď je možné ho používať aj samostatne. Samotný Sketch však nie je bitmapový editor a stále pri úprave fotografií pre váš dizajn budete musieť použiť Photoshop. Napriek tomu sa ho však oplatí vyskúšať. Bohužiaľ u nás v office pracujeme na os Windows a Sketch je vyvíjaný iba na MAC-och. Mnoho Windows používateľov tak horlivo čakalo na alternatívu a tá konečne prichádza. Nie jedna, ale dokonca dve.

 

Adobe XD

Prvým kandidátom je Adobe XD, predtým známy ako Project Comet. Ten začal ako projekt mladého čecha Tomáša Krchu, ktorý následne odkúpilo Adobe s tým, že Tomáš zostane na čele vývoja. Tento rok si aplikácia prešla beta štádiom a dnes je možné ju zakúpiť ako súčasť Adobe Creative Cloude služby alebo vyskúšať na mesiac zadarmo. Program z prvého pohľadu pôsobí sľubne ale na užívateľské rozhranie si treba trochu zvyknúť, pretože nie je 100% identické s inými softvérmi od Adobe. Cena však môže byť odrádzajúcim faktorom a na scéne sa objavila nečakaná konkurencia.

 

Invision Studio

Firma Invision je známa svojím online nástrojom na tvorbu grafických prototypov, ktorý mnoho dizajnérov používa v kombinácii so Sketch-om alebo Photoshopom. Pred pár týždňami sa na ich stránke však objavil odkaz na ich novo vyvíjanú aplikáciu s názvom Invision Studio. Pôjde o samostatnú aplikáciu podobnú Adobe XD, kedže je jej hlavnou konkurenciou, má však byť omnoho robustnejšia. Uvidíme. Zatiaľ nie je známych mnoho detailov a viac sa dozvieme v januári budúceho roka, kedy bude aplikácia prístupná v early access (teda predbežnom prístupe). Otázny je finančný model aplikácie, keďže ich doterajšia služba je vo verzii pre bežných užívateľov zadarmo.

 

Tak či onak, obe aplikácie stoja minimálne za skúšku a sám osobne ich plánujem vyskúšať obe. V prípade záujmu rád napíšem bližší pohľad na obe z nich. Čo vy? Používate Sketch alebo máte ešte inú alternatívu? Podeľte sa o ňu s nami.

Tomáš Hriško
Tomáš Hriško Graphic Designer
Človek, ktorý je večne hlavou v oblakoch. Všíma si detaily a jeho oko vidí aj najmenšie nezrovnalosti, na ktoré rád upozorňuje svojich kolegov. Rád sa učí a objavuje nové veci a so svojimi skúsenosťami vedie tím našich grafikov už druhý …
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en