Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
/
27. jún 2016
Za bránami officu.

Za bránami officu.

Byť nováčikom vo firme nie je zrovna ľahká pozícia. Je prirodzené, že má človek obavy z nového prostredia, ale zároveň je plný očakávaní a teší sa na nové výzvy a príležitosti.

Potrvá nejaký čas, kým sa začne v novom prostredí cítiť úplne prirodzene. Najlepšie čo sa Vám môže stať, v prípade ak začínate na novej pozícii je, ak sa dostanete medzi skvelých ľudí, ktorí Vám pomôžu rozbehnúť a začleniť sa do kolektívu.

Teambuilding môže krásne poslúžiť ako prostriedok na privítanie nového člena tímu (v prípade ak ste menšia firma) alebo jeho prostredníctvom utužiť vzťahy medzi „stálicami“ vo firme.

Takéto akcie sú často jediným momentom, kedy máme príležitosť lepšie spoznať svoju pracovnú partiu a v neposlednom rade aj skryté vlohy seba samého :)

Pre mňa osobne bolo najlepším teambuildingovým zážitkom jazdenie na motokárach, nakoľko mám veľmi rada rýchlu jazdu, šoférovanie ako také a tiež som celkom súťaživý typ. Ale aj keď nevyhrám, beriem to vždy športovo, veď tak to má predsa byť :)

Čomu je lepšie sa vyvarovať pri firemných akciách?

 • Pokiaľ sa jedná o súťažné športové aktivity, je dôležité udržať svoje „vášne“ na uzde. Nikto predsa nechce, aby sa z obyčajného futbalu stalo vojnové územie, v takom prípade si koledujete o nevraživosť zo strany kolegov, v horšom prípade o zranenie. Ale zdravá súťaživosť je na mieste :)
   

 • Ak je akcia poňatá čisto len nejakým chutným gastronomickým zážitkom spojeným so zábavou, je potrebné, aby ste sa vyvarovali prílišnej konzumácii alkoholu a zachovali si akú takú profesionalitu. Jednoducho „neprepísknuť to“, môže sa tak ľahko stať, že poviete aj to, čo ste nechceli povedať. Potom Vás už nezachráni ani známa fráza „Čo si nepamätám, to sa nestalo“. Predsa len, ackie sa zúčastňujú vaši kolegovia aj nadriadení, s ktorými sa opäť stretnete v práci.

Nebojte sa uvoľniť, veď ide hlavne o zábavu :)

Ak sa vyberiete za teambuildingom v „extrémnych“ podmienkach, ako je napríklad lanolezenie alebo rafting, treba myslieť na to, že sa idete predovšetkým zabaviť a vyskúšať nové veci. Aj keď možno nebudete excelovať na 100 %, majte na pamäti, že aj odvaha a bojovnosť sa cenia najviac :)

Nepodceňujte dôležitosť teambuildingov

Z mojej osobnej skúsenosti viem, že dobrá firemná akcia je na nezaplatenie. Uvidíte Vašich kolegov z práce aj z inej stránky. Niekedy Vás môžu naozaj príjemne prekvapiť svojimi schopnosťami, nikdy neviete, či sa pod serióznou tvárou kolegu z Vážho officu neskrýva nadšenec pre kanoing, či horolezectvo, alebo za Vašou tichou kolegynkou vášnivá lukostrelkyňa. Netreba zabúdať ani na to, že mimo kancelárie je téma práce tabu. Ide predsa len o to, aby sme si na chvíľku oddýchli od pracovných povinností a celodenného zhonu.

Suma sumárum, v práci strávime podstatnú časť svojho života a je teda dôležité udržiavať vzťahy na pracovisku v čo najlepšej kondícii :) a nepodceňovať preto dôležitosť teambuildingov.

Na záver zopár zaujímavých tipov na teambuildingové disciplíny:

 1. Escape Room
  Escape Room je dobrodružná hra určená pre skupinu 2-5 osôb, pričom môžu hrať naraz aj dva tímy. Odohráva sa to v uzavretej izbe a cieľom je, splniť tajnú misiu v časovom limite 70 min. a dostať sa na slobodu.
  http://brainteaselava.sk/o-hre/

 2. Paintball
  Zaručená zábava, adrenalín a tímová spolupráca. Stanete sa na chvíľku bojovníkom v typickej vojenskej výstroji. Môžete si vybrať z rôznych herných scenárov, hrať v teamoch, proti sebe, ale aj zastrielať si na terče v pripravenom okruhu.
  http://topteambuilding.sk/portfolio/military-paintball/

 3. BOY-ARD
  Boy-ard je hra inšpirovaná známym TV programom. Cieľom je získavanie indícií na čo najrýchlejšie vyriešenie hádanky BOJ-ARDu, kedy musíte efektívne zapojiť všetkých účastníkov tímu a spoločne nájsť jej riešenie. V závere na Vás čaká aj zbieranie pokladu z tajomných truhlíc.
  http://topteambuilding.sk/portfolio/teambuilding-ako-boy-ard-umenie-boja-prezitia/

 4. Lanové centrum
  Skvelé zážitky pre dobrodružné povahy sú v tomto centre zaručené. Môžete si tu vyskúšať „Obriu hojdačku” so zoskokom z 12 m,  či chodenie po rebríku vo výške 8 m nad zemou (ale samozrejme s horolezeckou výstrojou).
  http://www.actionpark.sk/ihriska-a-atrakcie/lanove-centrum.html

Alebo si spravte len predĺžený obedík a vybehnite s kolegovcami na krátky piknik. Skvelá atmosféra a nadšenie v práci budú zaručené :)

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en