Blog

Píšeme pre vás

Dana Kolenčíková
/
/
13. marec 2017
Žiariace dieťa (The Radiant Child)

Žiariace dieťa (The Radiant Child)

Jean-Michel Basquiat bol americký maliar 70-tych a 80-tych rokov pôvodom z Haiti. Už od malička inklinoval k umeniu a túžil sa stať slávnym. Medzi jeho prvé umelecké prejavy patrili graffiti s pseudonymom SAMO© (táto  skratka znamenala „Same Old Shit“).

Po prvýkrát  sa verejnosti predstavil v roku 1980, kedy sa zúčastnil výstavy The Times Square Show. Istý umelecký kritik o ňom písal pre magazín Artforum ako o Radiant Child (žiariace dieťa) a predstavil ho ako umelca v medzinárodnom rozmere.

V ďalších rokoch vystavoval väčšinou v New Yorku, ale postupom času sa mu podarilo preniknúť aj do ďalších svetových výstavných siení. V roku 1982 sa dokonca stal regulérnym zástupcom neo-expresionistického hnutia. Kritika jeho tvorbu zvykla označovať aj ako neo-primitívnu a zároveň ju porovnávali s tvorbou predstaviteľov štýlu art-brut.

Spolupracoval dokonca s hlavným predstaviteľom štýlu pop-art, Andym Warholom, s ktorým si vytvorili silné priateľstvo. S rastúcou popularitou Jean-Michela sa zvýšila aj závislosť od omamných látok a po Warholovej smrti  v roku 1987 sa jeho únik do vlastného sveta a depresií ešte zhoršil.

Ako máloktorému umelcovi sa Jeanovi podarilo presadiť a dosiahnuť veľkej slávy už v 26-tich rokoch. Jean Michel Basquiat zomrel ako 27-ročný na predávkovanie sa.

Jeho tvorba

Medzi hlavné symboly, ktoré sa v Basquiatovej tvorbe často opakujú, patria trojrohá koruna a ©. Jeho maľby vychádzajú z africkej a hiphopovej kultúry a sprejerskej subkultúry. Aj keď sa samotný Basquiat neskôr od tohto (graffiti) označenia spojeného s jeho dielami dištancoval. Príznačnými boli v jeho obrazoch hrubo namaľované figúry doplnené o čierne línie a fľaky, citáty, matematické vzorce. Najviac pozornosti pútalo práve viacfarebné žiarivé pozadie.

Snažil sa zachytiť multietnický New York a chaotickú realitu veľkomesta tej doby. Nakoľko ho nikdy neobmedzoval priestor, maľoval na všetko, čo mu prišlo pod ruku, a jeho maľby boli častokrát obrovských rozmerov. Jeho plátnom sa stali  veci, ktoré ho denno-denne obklopovali, či už nábytok, steny, drevo, pneumatiky, krabice, múr...

Undiscovered Genius of the Mississippi Delta
Undiscoverd Genius Of The Mississippi Delta, 1983
Olejomaľba, na piatich spojených plátnach o šírke 4,5 metra. Predaný za 20 000 000 dolárov.

Zdroj: http://www.sothebys.com

Myslím, že umenie tak, ako ho poňal Basquiat, je veľmi inšpiratívne a krásne. V jeho obrazoch je cítiť spontánnosť, odvaha, abstrakcia, originalita... Myslím, že bol najviac uznávaný preto, že sa nebál poukázať na svet taký, akým v tej dobe bol. Istotne by bolo úžasné, ak by nám mohol samotné diela odprezentovať sám, aby nám pomohol lepšie čítať jeho rukopis. Pomôcť nám môžu aspoň samotné názvy jeho diel. Nižšie prikladám niektoré z jeho tvorby, ktoré ma najviac oslovili.

Bird on Money
Bird On Money, 1981

 

Fishing
Fishing, 1981

 


Scull, 1981

 

Boy and dog in a Johnyypump
Boy and dog in a Johnyypump, 1982

 

Eyes and eggs
Eyes and eggs, 1983

 

Horn Players
Horn Players, 1983

 

Gold griot

Gold griot, 1984

 

Riding with death
Riding with death, 1988

 

“The whole livery line bow down like this with the big money all crushed into these feet.”

J. M. Basquiat

 

Dúfam, že sa mi podarí zúčastniť sa na jeho výstave, alebo si aspoň pozrieť pár z jeho úžasných kúskov.

Na akú výstavu sa chystáte najbližšie vy? Napíšte nám v komentároch, nech sa inšpirujeme aj my :).

Zdroje jeho diel:

http://www.sothebys.com
https://www.wikiart.org/en/jean-michel-basquiat

 

Dana Kolenčíková
Dana Kolenčíková Graphic Designer
Neuveriteľne vnímavý človek s citom pre detail a umenie. Za každých okolností milá osôbka nadšená pre kaligrafiu a estetiku. Rýchlo sa nadchne pre správnu vec. Občas je príliš hĺbavá, čo však považujeme za výhodu, pokiaľ ide o pres…
Viac o autorovi
Používaním stránok prevádzkovaných 4ME MEDIA s. r. o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info
sk
en