Blog

We write for you

Miroslav Nagy
/
28. september 2016
Osobný brand

Osobný brand

Možno ste už pojem Osobný brand počuli. Ak nie, alebo by ste si o ňom chceli prečítať viac, v tomto článku sa dozviete, čo to je, ako ho budovať a ako sa oň dá prísť šmahom ruky.

Na svete asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal logo nadnárodného giganta Nike. Málokto už však vie, že fajka Nike predstavuje krídlo Niké, gréckej bohyne víťazstva. Logo je pre firmu vizuálnou reprezentáciou brandu, ale brand je sľub.

V prípade Nike by to mohol byť napríklad sľub víťazstva v športe, sľub dobrého behu alebo napríklad sľub zábavy pri športe s priateľmi. Od brandu sa ďalej odvíja všetko, čo firma robí a reprezentuje. Nie nie vždy tomu tak bolo. Pôvodne Phil Knight, zakladateľ Nike, nebol z loga príliš nadšený. Doslovne sa vyjadril: "Well, I don't love it, but maybe it will grow on me." a dnes má tato firma zisk z predaja približne 19 biliónov ročne.

Pokiaľ nedodržíte, čo ste sľúbili, z dlhodobého hľadiska nemáte šancu. Preto je nutné svoj brand vystavať na pevných základoch.

Čo je osobný brand?

Mnohí si to ani neuvedomujú, no svoj osobný brand už začali budovať. Ide o to, že si vybudujete dobré meno vo svojom obore. Osobný brand potom použijete ako nástroj, ktorý vám umožní byť sebou samým a robiť veci, ktoré chcete robiť. Trvá to niekedy roky a stojí nemalé úsilie, ale výsledky sú výrazné.

Rovnako ako u firiem, aj osobný brand je prísľub ľuďom, na ktorých vám záleží. Brand potom ovplyvňuje ich vnímanie a umožňuje sa im lepšie rozhodnúť, či využijú vaše služby alebo služby niekoho iného.

Osobný brand nie je o tom byť slávny. Vďaka nemu ale budete známy pre možno úzku, možno širšiu skupinu ľudí podľa toho, čím sa profesne zaoberáte. Cieľom je, aby vás poznala vaša cieľová skupina. Môžete si vybudovať brand ako chovateľ exotických rybičiek, fitness tréner, plastický chirurg, dôveryhodný automechanik alebo napríklad marketingový guru. Možnostiam sa medze nekladú.

Prečo sa zaoberať osobným brandom?

  1. Ľudia budú poznať vaše postoje a názory - ešte predtým, než za vami príde nový klient, bude vedieť, čo od vás môže očakávať. O to menej budete musieť argumentovať a o to viac vás budú ľudia s dôverou počúvať.
  2. Nebudete mať núdzu o prácu - trvá to nejaký čas, ale skôr či neskôr za vami budú chodiť ľudia úplne sami a budú sa snažiť získať si vás pre svoj projekt, pretože pre nich budete synonymom odborníka v danej oblasti.
  3. Vaša práca bude lepšie odmeňovaná - vďaka vášmu brandu budú ľudia vnímať vašu prácu ako lepšiu a budú ochotní za ňu zaplatiť viac (Keď sa vrátime k príkladu Nike, za topánky tejto značky tiež nedáte 5 EUR, aj keď je to možno ich skutočná hodnota vrátane dopravy až k vám).

osobny brand


Ako branding funguje?

Každý človek má svoje osobné okuliare, ktorými sa pozerá na svet okolo seba. Ľudia nikdy nevidia priamo vás, vnímajú predstavu o vás, ktorá je v ich hlave. Ak ste sa teraz pozastavili nad tým, že to u vás takto nefunguje, možno práve klamete seba samého a použili ste tieto osobné okuliare aj na pohľad na seba :)

Ľudia sa k vám budú dostávať prostredníctvom rôznych kanálov. Niektoré budú vytvorené priamo vami (napríklad marketing), iné nebude vo vašej moci ovplyvniť (čo sa o vás hovorí bez vás). Na základe týchto kanálov si ľudia vytvoria predstavu o vašich schopnostiach. A pokiaľ budete pôsobiť dostatočne súdržne a v súlade s vašim brandom, v prípade potreby vás buď priamo oslovia alebo odporučia iným ľuďom.

Samozrejme, pokiaľ bude predstava vašich zákazníkov výrazne odlišná ako je realita, v konečnom dôsledku sa to obráti proti vám.

Ste brand?

Nemusíte priamo začať nejaký biznis na to, aby ste boli brand. Možno ste svoj osobný brand už začali budovať a ani si to neuvedomujete. Môžete byť pokojne zamestnanec v nadnárodnej korporácii alebo aj malej firmičke a s dôverou za vami chodia po rady iní kolegovia. Znamená to, že váš osobný brand funguje, máte vybudovanú povesť odborníka vo svojom fachu a predstavy okolia o vás a vašich kvalitách hovoria, že ste na najlepšej ceste v príprave svojho osobného brandu.

Pokiaľ ste už teda naskočili do vlaku budovania osobného brandu, neostáva mi nič iné, iba vám zablahoželať a popriať veľa šťastia na tejto ceste. Je to totiž cesta, ktorá vám umožní jednoduchšie a presvedčivejšie zdieľať vaše názory, presvedčenie a filozofiu.

 

Ak vás tento článok zaujal a radi by ste zistili, aké sú ďalšie možnosti alebo konkrétne odporúčania v oblasti budovania osobného brandu, pokojne mi napíšte do komentára. Budem tiež rád, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti s osobným brandom.

 

Miroslav Nagy
Miroslav Nagy Managing Director
Má podnikateľského ducha, o čom svedčí aj to, že do svojho prvého biznisu sa vrhol už ako 18-ročný. Slovné spojenie „nedá sa“ nepozná a vždy nájde riešenie aj na tie zdanlivo nevyriešiteľné situácie. Svoju prácu miluje a je j…
About author
By using the sites operated by 4ME MEDIA s. r. o. you agree to the use of cookies that help us provide better service. More info
sk
en